Co to jest Yield w bukmacherce? Jaki jest dobry dla typera?

Na pierwszy rzut oka, typowanie wyników różnych zdarzeń sportowych jest prostym zadaniem. Jeszcze parę lat temu można by było mówić o pewnej trudności, związanej z tym, że trzeba było wyjść z domu i udać się do jakiegoś bukmacherskiego punktu stacjonarnego. Obecnie możemy postawić kupon na swoim telefonie, nie ruszając się przy tym z kanapy. Większym problemem może być wybór samego bukmachera, u którego obstawimy jakieś zdarzenie. Jednak jak pokazuje życie, zakłady bukmacherskie nie są takie proste, jak większości typerom się wydaje.

dobry yield - co to jest
Co to jest Yield? Jak go obliczyć i jaki jest dobry dla typerów?

Pokazują to przede wszystkim wszelakie statystyki, z których wynika, że większość graczy nie osiąga w dłuższym czasie żadnych zysków. Żeby obstawianie zakładów przynosiło zysk, to potrzebna jest do tego ogromna wiedza związana z wieloma zagadnieniami związanymi z zakładami bukmacherskimi. Niezbędna jest również znajomość kilku wskaźników, które określają skuteczność typów. Jednym z nich jest Yield, czyli wskaźnik określający zyskowność naszych zakładów.

Co to jest Yield w bukmahcerce?

Yield jest to wskaźnik, który określa stosunek wygranych w zakładach bukmacherskich do wszystkich zainwestowanych przez nas pieniędzy. Najprościej można więc go nazwać stopą zwrotu z inwestycji, jaką jest obstawianie zdarzeń sportowych. Wskaźnik ten wyrażany jest zawsze w procentach. Typerzy zapożyczyli go sobie ze świata finansów, gdzie był on używany do porównywania rentowności przy inwestowaniu w obligacje. Tylko szczegółowo prowadzony rachunek zysków i strat jest w stanie dać pełny obraz skuteczności naszych typów bukmacherskich. 

Yield w bardzo czytelny i klarowny sposób pokazuje w ujęciu procentowym, jakie zyski lub straty uzyskaliśmy w konkretnym przedziale czasowym. Jeżeli więc chcesz sprawdzić jakim typerem jesteśmy albo gdy pragniesz skontrolować innego gracza, to użyj tego wskaźnika.

140 PLN bez ryzyka w STS

Kod promocyjny: BETONLINE

Matematyczny wzór na Yield

W celu wyliczenia tego wskaźnika, w pierwszej kolejności musimy zsumować swoje wszystkie dotychczasowe wygrane wraz z postawionymi pieniędzmi. Czyli gdy postawiliśmy kupon za 50 zł i wygraliśmy 100 zł, to do obliczeń bierzemy sumę 100 zł. Kiedy nam się to uda, musimy teraz zsumować wszystkie postawione przez nas pieniądze – zarówno z kuponów wygranych, jak i przegranych. Mając te dane możemy przystąpić do wyliczenia Yieldu. W tym celu musimy skorzystać z następującego wzoru:

[(SW-SS) / SS] x 100%

gdzie:

SW – to suma wszystkich naszych wygranych
SS – to suma wszystkich postawionych przez nas pieniędzy

Dla lepszego zobrazowania posłużymy się dwoma przykładami.

Przykład 1

Gracz w ciągu miesiąca postawił w sumie 1000 zł (SS), a łączna jego wygrana w tym okresie wyniosła 1100 zł (SW)

[(1100 – 1000) / 1000] x 100%

[100 / 1000] x 100%

0,1 x 100% = 10%

Oznacza to, że przez ten okres czasu gracz osiągnął stopę zwrotu na poziomie 10%.

Przykład 2

Gracz przez dwa miesiące postawił w zakładach bukmacherskich łącznie 4000 zł (SS), a suma jego wygranych wyniosła 2355 zł (SW)

[(2355 – 4000) / 4000] x 100%

[-1645 / 4000] x 100%

-0,41125 x 100% = -41,125%

W tym przypadku nasz gracz zanotował stratę na poziomie 41,125%.

Po co liczy się Yield?

Wskaźnik Yield stanowi znak rozpoznawczy każdego typera. Pozwala on odróżnić doświadczonych, profesjonalnych graczy, od tych amatorskich. Ci pierwsi nie traktują zakładów bukmacherskich jako zabawy, lecz jako źródło swojego dochodu. Dlatego każdy z nich na bieżąco oblicza Yield. Stanowi on dla nich bezcenne źródło informacji i pozwala ocenić czy cały ten biznes jest dla nich opłacalny. Można więc stwierdzić z całą stanowczością, że Yield stanowi najbardziej miarodajną ocenę potencjału danego typera. To właśnie ten wskaźnik pozwala na dokładną ocenę opłacalności samej gry.

Legalny bukmacherOferta bonusówKod promocyjny
sts.pl29 PLN bez depozytuKod: BETONLINE
efortuna.plFreebet 20 PLNKod: BETONLINE
betfan.pl600 PLN bez ryzykaKod: BETONLINE

Dlaczego Yield jest ważny?

Bieżąca analiza tego wskaźnika pozwala w pełni kontrolować grę u bukmachera. W prosty i czytelny sposób pokazuje on czy nasze kupony przynoszą zyski czy stratę. Jeżeli Yield wychodzi dodatni, to oznacza, że zarabiamy. Z kolei jego ujemna wartość informuje nas o tym, że tracimy swoje pieniądze i może warto dokonać pewnych zmian w strategii gry.

Na co pozwala nam Yield?

W pierwszej kolejności wskaźnik Yield pozwala nam określić stopę zwrotu z zakładów bukmacherskich. Można to zrobić w bardzo prosty sposób, poprzez wykonanie obliczenia według przedstawionego wcześniej wzoru. W drugiej kolejności możemy dzięki niemu określić opłacalność zakładów – gdy Yield jest wyższy od 0, to możemy mówić o tym, że nasza dotychczasowa gra ma sens. W trzeciej kolejności, pozwala na porównanie swoich wyników z innymi typerami.

Betfan kod promocyjny 2021
Polski bukmacher Betfan – Kod promocyjny na bonus

Wskaźnik Yield może być obliczany dla wielu okresów oraz różnych zakresów danych. Możemy obliczać Yield roczny, który powie nam o tym, czy obstawianie w dłuższym okresie przynosi jakiekolwiek profity. Z kolei Yield miesięczny może nam pokazać jakie występują wahania skuteczności. Wskaźnik ten możemy również dopasować do poszczególnych dyscyplin sportowych lub do konkretnych rodzajów zakładów. Pozwala to wyłapywać słabe ogniwa, które towarzyszą nam w naszej grze. Jeżeli uważamy się za fachowców od tenisa, koszykówki i piłki nożnej, a dodatni Yield mamy tylko na baskecie, to w kolejnych tygodniach powinniśmy poświęcić mu więcej czasu. Za pomocą tego wskaźnika możemy również analizować na przykład zakresy kursowe.

Jaki wpływ na Yield ma liczba typów?

Przy małej ilości oddanych typów, wskaźnik Yield nie będzie najbardziej miarodajnym narzędziem, gdyż jeden przypadkowy typ może znacząco zwiększyć nasz kapitał. Jednak im większa liczba typów, tym wskaźnik staje się bardziej stabilny, a wynik nie jest przekłamany. Żeby lepiej to zobrazować posłużmy się znowu pewnym przykładem:

Gracz 1 – 10 oddanych typów w ciągu miesiąca, Yield: 43%

Gracz 2 – 1000 oddanych typów w ciągu roku, Yield: 8,3%

Patrząc na sam wskaźnik można błędnie stwierdzić, że pierwszy gracz jest zdecydowanie lepszym typerem. Wysoki Yield w tej sytuacji najprawdopodobniej wynika tylko i wyłącznie ze szczęścia i przypadku. Z kolei u drugiego gracza Yield powyżej 8% po oddaniu 1000 typów w ciągu roku jest bardzo dobrym wynikiem, który świadczy o jego klasie. Nie jest oczywiście nigdzie powiedziane, że gracz 1 w dłuższej perspektywie czasu też nie osiągnie takiego wyniku. Jednak na ten moment, porównywanie tych wyników nie ma najmniejszego sensu. Jeżeli chcemy porównywać dwóch graczy, to powinni mieć oni zbliżoną liczbę oddanych typów.

Stawki a Yield

Oprócz liczby typów równie ważne, przy porównywaniu wskaźnika Yield, są stawki za jakie gramy. Istnieje wiele agresywnych systemów gry, taki jak na przykład progresja, które znacząco odbiegają od średnich stawek. Powoduje to, że wskaźnik ten jest w takich wypadkach mniej miarodajny. Bardzo często dochodzi do takich sytuacji, gdy typer zmienia swoje strategie gry lub w sposób nieodpowiedzialny chce w szybki sposób odrobić utracony kapitał, poprzez znaczne zwiększenie stawek.

poker online legalnie w polsce
Legalny poker w internecie – Betgames STS z bonusem

Kiedy więc chcemy ocenić danego gracza, to musimy dość szczegółowo przeanalizować historię jego typów i wyłapać ewentualne występowania takich sytuacji, które w przypadku szczęśliwego finału spowodowały pozytywny wzrost statystyk. Sam wynik może budzić wtedy uznanie, jednak sposób jego uzyskania nie jest zbyt profesjonalny i na dłuższą metę sytuacja może się powtórzyć, ale tym razem już bez szczęśliwego zakończenia. Dobry gracz charakteryzuje się przede wszystkim stabilnym i odpowiedzialnym dobieraniem stawek (może to być na przykład: płaska stawka dla wszystkich zakładów) i dokonuje gwałtownych ruchów oraz nagłych zmian.

Skuteczność trafiony typów a Yield

Bardzo często kiedy porównuje się wyniki różnych typerów, to chwalą się oni swoją skutecznością. Jest ona wyrażona poprzez suchą liczbę, określającą trafione typy, na przykład: 10/15. Taka informacja niewiele nam jednak mówi o samym graczu. Fakt, niektóre wyniki mogą dobrze wyglądać, ale nie mówią nam one ani o stawce, ani o kursach po jakich były grane kupony. Wygrane typy mogły być obstawiana za niską stawkę, po niskich kursach, natomiast przegrane kupny wyróżniały się wysoką stawką. W takiej sytuacji, choć skuteczność będzie wysoka, to Yield będzie ujemny. Dlatego przyjrzyjmy się teraz bliżej, jaki wpływ na Yield mają kursy, po jakich gramy poszczególne zdarzenia.

Kursy u bukmacherów a Yield

Jeżeli w dłuższej perspektywie czasu chcemy zarabiać w zakładach bukmacherskich, to musimy grać u dobrych bukmacherów. Co to oznacza? Przede wszystkim charakteryzuje się on wysokimi kursami na poszczególne zdarzenia, które znacznie odbiegają od konkurencji. Nie może również nakładać zbyt szybko dużych limitów w przypadku, gdy gracz zaczyna dość sporo wygrywać.

Wyszukiwanie atrakcyjnych kursów na dane zdarzenie sportowe, to podstawa zawodowego typera. Z reguły musi on mieć założone wiele kont, w różnych firmach, bo nie ma jednego bukmachera, który miałby najwyższe i najlepsze kursy na wszystkie zdarzenia. Podamy kolejny przykład, jak kursy mogą wpływać na na Yield.

Przykład:

Mamy dwóch graczy, którzy grają u różnych bukmacherów i obstawiają te same zdarzenia, ale po innych kursach. Przeanalizujemy 8 ostatnich wygranych typów i na tej podstawie wyliczymy ich Yield. Każdy z graczy grał zawsze płaską stawką, która wynosiła 100 zł.

Gracz A

Cracovia Kraków – Lech Poznań typ: zwycięstwo Cracovii po kursie 2,38 – wygrana 238 zł

Zagłębie Lubin – Wisła Kraków typ: zwycięstwo Wisły po kursie 4,07 – wygrana 407 zł

Jagiellonia Białystok – Korona Kielce typ: remis po kursie 3,90 – wygrana 390 zł

Raków Częstochowa – Legia Warszawa typ: remis po kursie 4,27 – wygrana 427 zł

Pogoń Szczecin – Śląsk Wrocław typ: remis po kursie 3,40 – wygrana 340 zł

ŁKS Łódź – Wisła Płock typ: remis po kursie 3,50 – wygrana 350 zł

Lechia Gdańsk – Piast Gliwice typ: zwycięstwo Lechii po kursie 3,09 – wygrana 309 zł

Górnik Zabrze – Arka Gdynia typ: zwycięstwo Górnika po kursie 1,90 – wygrana 190 zł

Łączna stawka: 800 zł

Suma wygranych: 2641 zł

YIELD: [(2641 – 800) / 800] x 100% = [1841 / 800] x 100% = 2,30 x 100% = 230%

 Przeanalizujmy teraz wynik gracza, który obstawił dokładnie te same zdarzenia, czyli również wygrał, ale robił to po znacznie niższych kursach:

Gracz B

Cracovia Kraków – Lech Poznań typ: zwycięstwo Cracovii po kursie 2,21 – wygrana 221 zł

Zagłębie Lubin – Wisła Kraków typ: zwycięstwo Wisły po kursie 3,84 – wygrana 384 zł

Jagiellonia Białystok – Korona Kielce typ: remis po kursie 3,70 – wygrana 370 zł

Raków Częstochowa – Legia Warszawa typ: remis po kursie 4,01 – wygrana 401 zł

Pogoń Szczecin – Śląsk Wrocław typ: remis po kursie 3,15 – wygrana 315 zł

ŁKS Łódź – Wisła Płock typ: remis po kursie 3,20 – wygrana 320 zł

Lechia Gdańsk – Piast Gliwice typ: zwycięstwo Lechii po kursie 2,82 – wygrana 282 zł

Górnik Zabrze – Arka Gdynia typ: zwycięstwo Górnika po kursie 1,75 – wygrana 175 zł

Łączna stawka: 800 zł

Suma wygranych: 2468 zł

YIELD: [(2468 – 800) / 800] x 100% = [1668 / 800] x 100% = 2,08 x 100% = 208%

Jak widać obstawiając te same zwycięskie zdarzenia możemy mieć dwa różne wyniki wskaźnika Yield w bukmacherce. Dlatego zanim zaczniemy typować, to powinniśmy w pierwszej kolejności wyszukiwać najwyższych kursów na dane zdarzenie. Granie tylko i wyłącznie u jednego, ulubionego bukmachera, który oferuje mało atrakcyjne kursy, będzie na dłuższą metę zgubne.

O czym nam mówi Yield?

Przede wszystkim wskaźnik ten informuje nas o opłacalności inwestowania. Im jest on wyższy, tym lepiej. W powyższych przykładach obaj gracze trafnie wytypowali te same wyniki poszczególnych zdarzeń. Pod względem skuteczności typów są więc na tym samym, wysokim poziomie. Jednak ich Yield rożni się od siebie. Dobrego typera poznamy nie tylko po skuteczności jego typów, ale również po umiejętności wyszukiwania najwyższych kursów na dane zdarzenie. Jest to bardzo istotne, zwłaszcza w dłuższej perspektywie czasu.

Dodatni Yield mówi nam o tym, że nasze inwestycje przynoszą zyski. Jeżeli jest na odwrót i jest on ujemny, wówczas ponosimy straty i dokładamy do tego biznesu. Wskaźnik ten wzrasta wraz ze wzrostem kursów wygranych zakładów. Z kolei dynamika Yieldu spada wraz ze zwiększaniem się liczby typów.

Jaki Yield powinien mieć dobry gracz?

Czy wysokość Yieldu ma jakiekolwiek znaczenie? Oczywiście, że tak. Jednak trzeba pamiętać o tym, że nie same procenty świadczą o umiejętnościach danego typera. Ktoś kto obstawia od niedawna, na przykład od tygodnia lub miesiąca, może mieć bardzo wysoki Yield. Widząc taki wynik możemy wpaść w zachwyt, jednak przy tak krótkim okresie i przy tak małej liczbie typów, wskaźnik ten jest mało wiarygodny. Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że niektórym graczom zdarza się jednorazowo trafić jakiś wysoki kurs i dzięki temu sporo zarobić. Jednak o wielkości danego gracza świadczy to, że potrafi on osiągać stały zysk w dłuższej perspektywie czasu.

Legalny bukmacherOferta bonusówKod promocyjny
sts.pl29 PLN bez depozytuKod: BETONLINE
efortuna.plFreebet 20 PLNKod: BETONLINE
betfan.pl600 PLN bez ryzykaKod: BETONLINE

Początkujący typer po pierwszych 10 kuponach może być na dużym plusie, jednak kolejne 10 może mu przynieść już spory minus. Świadome granie w zakładach bukmacherskich wymaga od typera sztywnego trzymania się z góry określonych zasad. Dotyczą one zarówno kursów po jakich gra, jak i stawek. Nie może dochodzić do sytuacji, że po kilku przegranych kuponach, gracz znacząco zwiększa stawkę w celu odrobienia wcześniejszych strat. Takie zachowanie może bardzo szybko doprowadzić do wyzerowania stanu konta.

Dlatego, gdy chcemy sobie odpowiedzieć na tytułowe pytanie, to przede wszystkim musimy określić okres czasu, który będzie najbardziej miarodajny. Większość inwestorów, którzy działają na różnych rynkach finansowych, chwalą się swoimi rocznymi stopami zwrotu. I podobnie powinno być u graczy typujących zdarzenia sportowe – należy patrzeć na Yield z 12 ostatnich miesięcy. Ile więc powinien wynosić, żeby można było danego typera określić mianem „dobrego”? Roczny Yield w wysokości 8% jest już dość dobrym wynikiem. Jeżeli w tym czasie podstawiliśmy 2000 typów, to dobrym wynikiem będzie już Yield na poziomie 6%. A wynik w przedziale 10-15% można uznać za rewelacyjny.

Zanim zaczniemy swoją profesjonalną przygodę z zakładami bukmacherskimi, to powinniśmy sobie określić naszą roczną stopę zwrotu, do której będziemy chcieli dążyć. Pozwoli to na przyjęcie właściwej strategii, optymalnego wybierania poszczególnych zdarzeń sportowych oraz rozsądnego dobierania stawek. Tylko sztywne trzymanie się z góry określonych zasad, pozwoli na osiągnięcie zysków w dłuższej perspektywie czasu.

0 / 5. Ocen: 0

Maniak koszykarski od co najmniej dekady, oglądam wszystko, co się da, żeby być na bieżąco. Od kilku lat w redakcji odpowiedzialny za newsy ze świata koszykówki.

Podobne newsy

1 of 15